Skotský náhorní skot

Původ skotu

Highland Cattle - Skotský náhorní skot patří mezi extenzivní masná plemena. Původ se odvozuje od keltského dobytka oblasti severozápadní Skotské vysočiny.

Toto plemeno dnes můžeme nazvat genovou rezervou. Nebylo totiž vystaveno moderním selekčním postupům a v nezměněné formě se chová již od 18. století. Tvrdé horské podmínky, skromná pastva a celoroční volný pohyb v přírodě ovlivnily konstituci a zdraví těchto zvířat. Zvlášť ceněná je vysoká odolnost, otužilost a nenáročnost.

Typické vlastnosti

Pro Skotský náhorní skot je typická je krátká široká hlava s dlouhými rohy, mohutný trup na krátkých končetinách a dlouhá hustší srst s diferencovanou podsadou a pesíky. Také oči jsou překryty splývavou srstí - přirozená odolnost proti IKK.

Nejrozšířenější zbarvení je červené od světlé až po tmavou hněď, dále černé a vzácnější bílé. Výška kohoutku u dospělých krav je 115-130 cm, u býků se pohybuje v rozmezí 120-140 cm. Hmotnost krav činí 450-550 kg, býků 700-850 kg. Svým vývojem je plemeno řazeno mezi pozdní, první otelení se doporučuje nejdříve ve 3. roce. V letním období dosahují mladá zvířata přírůstku více než 1kg/ks/den, v zimním období se vlivem sníženého metabolismu pohybuje přírůstek mezi 0,2-0,4 kg/ks/den. Porážkové váhy 350-400 kg dosahují zvířata ve dvou letech.

Velmi cennou vlastností jsou bezproblémové porody a vynikající mateřské vlastnosti. Narozená telata se vyznačují velkou životaschopností a samostatností. Porody probíhají ve stádě, dospívající telata není nutno oddělovat ani jim poskytovat zvláštní péči.

Povaha zvířat

Na pastvě jsou zvířata klidná, pouze krávy v období telení dokáží velmi rozhodně bránit svoje potomky. Při vlídném zacházení a časté péči se zvířata stávají lehce ovladatelná a přátelská.

Mírná povaha zvířat dovoluje dokonce jejich využití jako atrakce v agroturistice.

Pastevní areál

Vzhledem k obtížnostem při zjišťování říje a vlastní inseminaci se doporučuje použití kvalitního býka k přirozené plemenitbě. Důležité je vybudování pastevního areálu o dostatečné velikosti. Při omezeném pohybu přestávají zvířata tvořit svalovinu a tuční. Proto není možné uvažovat o jakékoliv formě intenzivního výkrmu. Při správném dodržení zásady 1ks=1ha lze Skotský náhorní skot chovat většinu roku bez přikrmování.

Pouze v zimním období, je-li sněhová pokrývka natolik vysoká, že si zvířata nedokáží potravu sama vyhledat, je vhodné přikrmovat všemi běžnými krmivy, jako slámou, senem či senáží. Jadrná krmiva se nepodávají, pouze se doplňují minerální látky ve formě lizů. Skotský skot je možno chovat celoročně na pastvině a ani v drsných horských podmínkách nejsou zapotřebí žádné zemědělské stavby pro ustájení. Ve své domovině je skot běžně chován v lokalitách s 2000 mm srážek a teplotami až -40 stupňů Celsia.

Oplocení pastevních areálů je nejlépe kombinovat s elektrickým ohradníkem. Veškeré doplňky (přístřešky, příkrmiště, napajedla) musí být konstruovány s ohledem na rozpětí rohů dospělých jedinců. Důležitý je celoroční přístup k tekoucí vodě.

Kvalita masa

Kromě významu pro ekologickou údržbu krajiny je konečným produktem Highland Cattle také výroba speciálního masa špičkové kvality. Po specifickém postupu zrání dosahuje chuti srovnatelné se zvěřinou. Je žádáno hlavně na výrobu značkových steaků.

Kontakt:

Telefon:
+420 (602) 830 998

E-mail:
info@highland.cz

Aktuálně:

Aktuální nabídka prodeje skotu:

Přijímáme závazné objednávky na plemenné býky a chovné jalovice.

Více informací...